top of page

Ako vyťažiť to najlepšie z toho najhoršieho: TOP 5 tipov na aktivity v karanténe

Updated: Aug 7, 2023

Môžeme spoločne nariekať nad tým, v akom svete sme sa ocitli, alebo sa situácii postavíme čelom, opustíme pozíciu obete a začneme niečo so svetom a so sebou robiť.

Svet sa dnes delí presne na tieto dve skupiny – jedna bedáka, ľútostivo pozerá späť za tým, čo bolo a dožaduje sa podpory a dotácií. Druhá sa snaží niečo vymyslieť. Áno, zatiaľ sa väčšina z nás len bezradne šrabká po hlave a zatiaľ nikto nenašiel spásny recept na úspech v nových podmienkach. Nepočítam coronašmejdov, ktorí sa snažia zbohatnúť na obchodovaní so zdravotníckym materiálom, no tisícky tých, čo sa takmer zo dňa na deň ocitli v dosiaľ nevídanom podnikateľskom prostredí.


pohoda

Dobrá správa pre všetkých online-openminded je, že sociálna izolácia a obmedzenie kontaktov podnikaniu na webe praje. Zlá správa je, že hodnotu ešte vždy vnímame zväčša v offline svete. A kým si majorita zvykne na to, že aj služby fungujúce v prostredí online majú svoju hodnotu, že nad nimi niekto strávil hodiny a hodiny času, pravdepodobne to ešte chvíľu potrvá.


Ale dosť filozofovania... Tento post je o niečom celkom inom. Ide len o moje krátke zamyslenie o tom, čomu sa počas tohto obdobia môžete venovať a ako sa môžete pripraviť na nový zajtrajšok.


Príprava a vylepšenie webu a obsahu

Ak chcete preniesť aspoň časť svojho podnikania na internet, bez webu to už nepôjde. Sú preč časy, kedy vám stačila stránka na Facebooku alebo zápis v katalógu firiem na Googli. To je tá horšia práva. Tá lepšia je, že webík sa dá pripraviť pomerne rýchlo – bez ohľadu na to, či potrebujete prezentovať seba, svoje podnikanie, alebo svoje produkty, alebo ich priamo predávať. To najjednoduchšie riešenie sa dá postaviť už v horizonte niekoľkých hodín. A potom už sú to len stovky ďalších hodín na to, aby ste ho neustále zlepšovali.


Oddych a relaxácia

Ak vám to príbuzní dovolia, venujte sa v tomto čase sebe. Meditujte, oddychujte, čítajte. Keď či ak sa svet znova naštartuje na plné obrátky, možno zase dlho nebudete mať príležitosť. Čistá myseľ a čistá duša sú základnými predpokladmi naštartovania aj vášho kreatívneho potenciálu.

Cielené hľadanie inovácií

Povesti hovoria, že tie najlepšie nápady prichádzajú nečakane – v sprche, pri prechádzke, pri upratovaní a podobne. Povesti však zamlčujú inú dôležitú vec. Takémuto spontánnemu nápadu predchádzali desiatky iných – vydrených a možno nepodarených. Inovácie a nápady treba cielene hľadať a cielene na nich pracovať. Vrátiť sa do detských čias, kedy sa nám nič nezdalo hlúpe a všetko sme chceli vyskúšať.


Máte teraz jedinečnú príležitosť sa cielene venovať vynaliezaniu. Rozmýšľaniu nad tým, ako zlepšiť alebo zmeniť svoje podnikanie tak, aby zapadlo do novej paradigmy tohto sveta. Rezervujte si na to čas a vytvorte si na to podmienky. Či vám pomôže káva alebo fľaša vína, je na vás. Či použijete zápisník a ceruzku, alebo niektorý z mind-maperov, je na vás. Moja rada však znie – nesúďte. Zapisujte všetky myšlienky tak, ako prichádzajú. Bez toho, aby ste si rovno hľadali dôvody, pre ktoré je to a to blbosť. Táto sebareflexná fáza má ešte čas. Na začiatku len kreujte. Čím viac, tým lepšie. Podľa mojej skúsenosti trvá minimálne 15-30 minút chrlenia blbostí, kým sa začnú na svet drať ako tak použiteľné myšlienky. Ale to nevadí. Veď teraz máme času a času...


Samoštúdium a nové informácie

Podobne ako inovácie, ale dopĺňanie vedomostí má mať v tomto období svoje miesto. Nikdy nie ste tak starí, aby ste sa nemohli naučiť niečo nové. A nikdy toho neviete toľko, aby ste to nepotrebovali. Je absolútne jedno, či pôjde o prehĺbenie kvalifikácie vo vašom odbore, alebo či sa pustíte do niečoho nového. Online nájdete obrovské množstvo vzdelávacieho materiálu, s ktorým môžete pracovať. Za všetky vzdelávacie stránky a aplikácie vymenujem len niektoré:

  • Duolingo app v prípade, že chcete vylepšiť alebo študovať nové cudzie jazyky

  • Reader pro app v prípade, že chcete trénovať rýchločítanie

  • Coursera.org pre rôzne typy kurzov a školení od biznisu, cez humanitné vedy až po programovanie

  • Digitálna garáž pre základy online marketingu

Zlepšenie kondičky

​Byť doma by nemalo znamenať stať sa peciválom. Ak máte to šťastie, že žijete v dome, outdoorové aktivity na dvore by vám mali zabezpečiť dostatočné vyžitie. Ak ste však zatvorení v byte, skúste tiež aspoň raz do dňa odlepiť pozadie z gauča kvôli niečomu inému než je ďalší chlebíček z chladničky. Veď už starovekí Gréci vedeli, že len v zdravom tele sa skrýva zdravý duch.

Comments


bottom of page