top of page

9 dôvodov, prečo potrebujete video obsah

Updated: Aug 7, 2023

Video na internete je momentálne jednou z top marketingových zbraní. Chcete vedieť prečo tomu tak je? Zosumarizovali sme v krátkom prehľade 9 dôvodov prečo je video tak obľúbeným formátom.príprava video obsahu

V roku 2017 predstavovali doteraz videá 74 % internetových prenosov. Youtube je s miliardou užívateľov mesačne druhá najpopulárnejšia „sociálna sieť“ na svete. Za jeden mesiac sa na internet nahrá toľko videí, čo vyprodukuje priemerná televízia za 30 rokov. Podľa štúdie Simply Measured skúmajúcej desať top brand stránok na Facebooku je video obsah zdieľaný 12-krát viac ako písaný text.


Video ako mediálny formát je dospelé a osvedčené. Bolo tu a nikam sa nechystá. Hoci je výroba kvalitných videí s dobrým obsahom náročná, v konečnom dôsledku sa vám vyplatia. Prečo?


1. Videom pomôžete zlepšiť vašu pozíciu v Google vyhľadávaní

Výhodou videí je, že predlžujú čas, ktorí návštevníci strávia na vašej stránke, čo sa premietne v lepšom hodnotení vo vyhľadávaní (vaša stránka bude vyššie).


2. Cenová náročnosť videí klesla

Hoci profesionálne a kvalitné videá stále nie sú lacné, dnes už viete natáčať relatívne kvalitné video na mnoho zariadení, čím klesli realizačné náklady. Najdôležitejší je stále nápad a obsah videa. Ale vraví sa, že video je ako pizza – aj keď je zlé, je stále dobré.


3. Mobily a tablety idú s videami dobre dokopy

S neustálym sa zlepšovaním telekomunikačných dátových štandardov a všadeprítomnej wifi sa videá sa tešia stále väčšiemu úspechu na mobiloch a tabletoch.


4. Video zvyšuje šancu predať váš produkt

Po pozretí videa na internete je divák oveľa bližšie k nákupu výrobku ako po pozretí reklamného spotu v televízii. Dôvodom je interaktívnosť internetových formátov a možnosť video priamo s produktom prepojiť. Podľa štúdií môžete napríklad pridaním videa na váš homepage zvýšiť konverzný pomer až o 80 %. a údajne až 74 % návštevníkov, ktorí si pozreli video s vysvetlením produktu si ho nakoniec kúpilo.


5. Video je často ľahšie vnímateľné ako písaný text

Video je v porovnaní s textom aktívnejšou formou zapojenia návštevníka a najľahšie absorbovateľnou formou obsahu. Pozrú si ho aj tí najlenivejší a viac ľudí radšej dopozerá do konca video akoby dočítali článok. Okrem toho môže byť video aj veľmi interaktívne.


6. Video je ako stvorené pre zdieľanie

V dobe sociálnych sietí nie je nič jednoduchšie ako zdieľať video. A ak je to vaše dobré a stane sa virálnym, máte zadarmo kampaň, za akú si niektorí platia tisíce eur. V konečnom dôsledku je video finančne veľmi efektívne. A taký malý tip – tri štvrtiny divákov zdieľajú video preto, lebo im príde zábavné. Ľudia zdieľajú emócie, nie samotný obsah videa.


7. Video pomáha vytvoriť dôveru

Dnešný marketing nie je len o absolútnych číslach. Video pomáha vybudovať dôveru, aj vyvolať emócie. Vďaka videám viete svojej kampani dať aj osobnosť.


8. Dobré video je ľahko zapamätateľné

Pointa dobrého videa zostáva v mysliach respondentov po dlhú dobu. Je to jednoducho tým, ako náš mozog spracúva informácie –vizuálny vnem je pre nás mimoriadne dôležitý a video je najbližšia interpretácia toho, čo sami vidíme a vnímame v reálnom svete. Stačí si vyskúšať virtuálnu realitu alebo takéto vtipné a nápadité propagačné video:9. Videá pomáhajú vzbudiť očakávanie

Krátke videá je možné použiť ako upútavky, teasery pre vyvolanie očakávania a na neskorší plnohodnotný obsah. Tým je možné podstatne zvýšiť účinok hlavného videa.


Jedna nevýhoda videa:

Do samotného videa sa neoplatí dávať dôležité informácie, ktoré chcete aby si google spojil s vašou stránkou, nakoľko kontextové vyhľadávanie vo videách (zatiaľ) neexistuje. Aj to je však možné pomerne jednoducho vyriešiť - popisom pod videom alebo na stránke, kde je video vložené.


Bonus:

Ľuďom sa páčia kreslené videá, ktoré vedia výborne vysvetliť náročnejšie koncepty. Vďaka novým online službám je možné takéto videá vytvoriť celkom jednoducho. Neveríte? Pozrite si tieto odkazy:Comments


bottom of page